Hijyen ve sağlık

“Emin Ellerde Sağlıklı Yemekler…”

İnsan sağlığı ile direkt ilişkisi olan her sektörde olduğu gibi, yemek sektöründe de hijyenik ve sağlıklı koşulları gerçekleştirmenin önemi tartışılmaz bir gerçektir. Ancak konunun diğer bir kritik boyutu, bu koşulların sürekliliğinin sağlanabilmesidir. Yemek İstanbul olarak bizler ve personelimiz bu konuda iddialıyız.

 

Hijyen ve Sanitasyon
Hijyen ve sanitasyon, mutfağın mimarisiyle, makine ve ekipmanları ile, personeliyle, gıda malzemelerinin saklanması ve işlenmesiyle, temizlik ve bakım ile başlı başına bir konudur. Yemek İstanbul olarak tüm birimlerimizde ve üretim aşamalarında, DiverseyLever ürünleri kullanılmakta, işletmenin temizlik ve dezenfeksiyonunu periyodik aralıklarla gerçekleştirmekteyiz. Ayrıca DiverseyLever, hijyen ve sanitasyon konusunda danışmanlık ve denetim yapmakta, personelimizin bu konudaki eğitiminde bizimle birlikte çalışmaktadır.

 

Sağlık
Sağlık muayenesi yapılıp sağlık raporunu alarak göreve başlayan personelimiz ayrıca, Sağlık Bakanlığı’nca görevlendirilen ekip denetiminde 3 ayda bir periyodik olarak portör ve diğer sağlık kontrollerinden geçmektedirler. Bu kontroller sonucu alınan sağlık raporu ve portör muayeneleri, müşteri talebi olmaksızın tüm müşterilerimize yollanmaktadır.

 

Kıyafet
Personelimiz kendileri için özel olarak dizayn edilmiş kıyafetlerle hizmet vermektedir. Hijyenik koşullarda servis ve üretim amacıyla tüm personelimiz, gerekli aşamalarda galoş, maske ve tek kullanımlık eldiven gibi koruyucu malzemeleri kullanmaktadır.

 
logo